رگلاژ لولای درب ضد سرقت در بندرعباس

لولای درب ضد سرقت در واقع نقش نگهدارنده و پایه ی درب را دارد. لولاهای درب ضد سرقت معمولاً بسیار مقاوم و بادوام هستند اما در برخی موارد دچار مشکلاتی شده و نیاز به رگلاژ خواهند داشت. در این مطلب در مورد رگلاژ درب ضد سرقت در بندرعباس توضیحاتی داده و به بررسی این مورد ضروری و مهم خواهیم پرداخت.

رگلاژ لولای درب ضد سرقت در بندرعباس

درب ضد سرقت

استحکام و دوام بالای درب های ضد سرقت تا حد زیادی مانع ورود سارقان به به داخل ساختمان های مجهز به این نوع درب شده است اما سارقان حرفه ای بیکار ننشسته اند و همواره به دنبال روش هایی جدید برای باز کردن این نوع درب ها می باشند. یکی از روش هایی که ممکن است به ذهن سارقان برسد استفاده از لولاها برای باز کردن درب است. این روش برای درب های معمولی جوابگو است اما در مورد درب های ضد سرقت امکان باز کردن درب با این روش وجود ندارد.

اکثر درب های ضد سرقت به گونه ای طراحی شده اند که لولاهای آن ها از بخش بیرونی ساختمان مشخص نیستند اما تولید کنندگان چینی امنیت را بالاتر برده اند و طراحی درب را به گونه ای انجام داده اند که لولا نه تنها از خارج بلکه از بخش داخلی ساختمان نیز قابل رؤیت نمی باشد.

لولای درب ضد سرقت

لولا به عنوان نگهدارنده، متصل کننده و رابط درب با چهارچوب آن می باشد. معمولاً برای درب های معمولی از دو عدد لولا استفاده می شود اما برای درب های ضد سرقت سه عدد لولا یا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور بالا بردن امنیت در داخل درب های ضد سرقت از ورقه های فولادی و آهنی استفاده می شود. به همین دلیل این نوع درب ها وزن بیشتری نسبت به درب های معمولی دارند بنابراین برای اتصال درب به چهارچوب یا فریم انتظار باید از لولاهای بیشتری استفاده شود. اگر تعداد لولاها متناسب با نوع درب نباشد پس از مدتی به دلیل سنگین بودن درب، لولاها از حالت اصلی خود خارج خواهند شد و همین امر موجب برهم خوردن رگلاژ درب ضد سرقت می شود.

در برخی درب های ضد سرقت چند زبانه به منظور بالا بردن مقاومت لولاها در صورت اهرم نمودن و همچنین فرو رفتن زبانه ها به داخل فریم انتظار در سمت لولاها، قفل در سمت لولاهای درب تعبیه می شود. لولای درب ضد سرقت انواع مختلفی دارد که نوع بلبرینگ دار بهترین آن ها است.

لولای بلبرینگ دار قادر است به سادگی وزن درب را تحمل نماید علاوه بر این مانند لولاهای معمولی پس از گذر زمان درب را از رگلاژ خارج نمی کند. برخی افراد توجهی به جنس و نوع لولای درب ضد سرقت ندارند در صورتی که یکی از مهمترین و اساسی ترین ارکان در استفاده ی بهینه و آسان از درب ضد سرقت در دراز مدت لولای آن است.

فولاد گالوانیزه بهترین و مقاوم ترین جنس برای لولای درب ضد سرقت می باشد. جنس لولا علاوه بر مقاومت، بر راحت باز و بسته شدن درب و همچنین رگلاژ آن تأثیر بسزایی دارد. علاوه بر اینکه جنس لولا حائز اهمیت است تعداد آن نیز باید متناسب با نوع درب و وزن آن باشد تا بتواند به راحتی وزن درب را تحمل نموده و آن را پایدار نگه دارد.

درجه ی باز شدن لولا نیز اهمیت ویژه ای دارد. برخی درب های ضد سرقت دارای 4 لولای 90 درجه هستند که نهایتاً تا 95 درجه باز می شوند اما به چهارچوب فشار زیادی وارد خواهند کرد. در برخی درب ها محل اتصال لولا با ورق دوبل نمی کند در نتیجه درب پس از مدتی کوتاه از رگلاژ خارج خواهد شد.

برخی تولیدکنندگان برای برطرف کردن این مشکل چاره ای اندیشیده اند و آن به کار بردن 4 لولای مخفی 180 درجه می باشد. همانطور که گفته شد لولا بازشوی مخفی ضریب امنیت بسیار بالاتری نسبت به لولا بازشوهای معمولی دارد. مخفی شدن لولاها در چهارچوب باعث بروز مشکل در هنگام اهرم کردن درب می شود.

رگلاژ لولای درب ضد سرقت در بندرعباس

رگلاژ لولای درب ضد سرقت در بندرعباس

لولا اساس رگلاژ در درب های ضد سرقت است. اصلی ترین عوامل برای تحقق رگلاژ درب ضد سرقت تعداد لولاها و فاصله ی آن ها از یکدیگر است. جنس لولا و ضخامت مناسب ورق چهارچوب نسبت به وزن لنگه ی درب ضد سرقت نیز در جلوگیری از مشکلات رگلاژ درب بسیار مؤثر هستند.

گاهی اوقات زنگ زدگی و تجمع گرد و غبار در قسمت لولا باعث می شود درب در هنگام باز و بسته شدن گیر کرده و یا صدایی ناهنجار بدهد. برای برطرف کردن این مشکل دو راه وجود دارد:

  1. لولا را درجا روغن کاری کنید

در این روش بدون اینکه لولا را از جای خود در بیاورید روی آن روغن روان کننده بریزید. اگر روغن روان کننده در دسترستان نیست از روغن موتور یا روغن سرخ کردنی استفاده کنید البته تأثیر این موارد کمتر از روان کننده خواهد بود. برای انجام این کار می توانید از سرنگ یا ظرف مخصوص روغن چرخ خیاطی استفاده کنید. به منظور جلوگیری از ریختن روغن روی درب یا زمین در هنگام روغن کاری پارچه ای زیر لولا بگیرید. اگر مشکل برطرف نشد باید میخ لولا را درآورید.

  1. میخ لولا را درآورده و کثیفی ها را پاک کنید

با استفاده از انبردست میخ لولا را گرفته و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اگر لولا لیز بخورد به دستتان آسیب میزند بنابراین باید این کار را با دقت و احتیاط انجام دهید. توصیه می شود اگر در انجام کارهای فنی تخصص ندارید از افراد ماهر و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

با میخ و چکش نیز می توانید میخ لولا را خارج کنید. پس از درآوردن میخ لولا درب را به آرامی برداشته و به جای محکمی تکیه دهید زیرا وقتی میخ لولا درآورده می شود درب دیگر به چهارچوب متصل نخواهد بود. پس از اطمینان از محکم بودن جای درب کار بر روی میخ لولا را شروع کنید.

  • ابتدا میخ لولا را روی سطحی صاف بغلتانید تا مطمئن شوید که کج نشده است. اگر کج بود با چکش آن را درست صاف کنید. بهتر است این کار را روی سطح سیمانی انجام دهید.
  • اگر میخ کج نبود با استفاده از سیم ظرفشویی آن را تمیز کنید. سیم ظرفشویی زنگ زدگی، خوردگی و آلودگی ها را از بین خواهد برد. می توانید از پودر شوینده نیز استفاده کنید.
  • برای از بین بردن خوردگی ها و کثیفی ها می توان از سمباده نیز استفاده نمود.
  • پس از شستن میخ آن را خشک کرده و سر جایش قرار دهید. سپس میخ را روغن کاری کنید تا روان شود.
  • می توان برای روان نمودن درب از شمع آب شده یا پارافین نیز استفاده نمود. بدین صورت که شمع آب شده را روی میخ لولا ریخته و آن را در جای خود قرار دهید سپس درب را چندین بار باز و بسته کنید تا روان شود(بهتر است به مدت 5 الی 10 دقیقه این کار را انجام دهید). لازم به ذکر است که نمی توان از هر نوع شمعی برای انجام این کار استفاده کرد و باید پارافین مخصوص تهیه کنید.
  • می توان به جای شمع از صابون جامد نیز استفاده کرد. روی میخ لولا صابون مالیده و آن را در جای خود قرار دهید سپس مانند سایر موارد به منظور روان کردن آن درب را چندین مرتبه باز و بسته کنید.
  • در صورتی که لولا از داخل و خارج پنهان است انجام این کار را به یک متخصص بسپارید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *