تعویض مغزی درب ضد سرقت در بندرعباس

درب های ضد سرقت ضریب امنیت بسیار بالایی دارند، مستحکم و مقاوم هستند، طول عمر نسبتاً زیادی داشته و ظاهر زیبایی نیز دارند.

تعویض مغزی درب ضد سرقت در بندرعباس

امروزه به دلیل افزایش نا امنی و سرقت استفاده از درب های ضد سرقت برای ورودی محل کار و منزل بسیار رایج شده به طوریکه می توان گفت تمامی ساختمان های نوساز برای ورودی و درب های اصلی از درب ضد سرقت استفاده می کنند.

ساختار داخلی مستحکم و مقاوم و زیبایی ظاهری از اصلی ترین دلایل برای انتخاب این نوع درب می باشند.

اما در این بین قفل اهمیت ویژه ای دارد.

ساختار داخلی درب هرقدر هم مستحکم و مقاوم باشد بدون قفل عملاً کارایی نخواهد داشت. پس قفل مهمترین بخش در درب ضد سرقت محسوب می شود.

به جرأت می توان گفت که درب بدون قفل نه کارایی دارد و نه زیبایی!

سیستم قفل درب های ضد سرقت بسیار پیچیده بوده و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است اما در برخی موارد ممکن است این قفل دچار مشکلاتی شده و درست کار نکند.

اولین کاری که باید در چنین زمانی انجام شود عیب یابی است. ابتدا باید بدانید که ایراد از کدام بخش قفل است و سپس اقدام به تعمیر آن کنید.

مهمترین بخش در هر قفل مغزی یا توپی آن است.

در اکثر موارد خراب شدن مغزی باعث از کار افتادن قفل می شود و تعویض آن می تواند مشکل را برطرف نماید.

تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت نیازمند مهارت و تخصص است بنابراین باید برای انجام این کار از افراد ماهر کمک بگیرید. اما اگر در انجام کارهای فنی تخصص دارید و می خواهید خودتان این کار را انجام دهید این مطلب را تا آخر بخوانید.

در این مطلب به شما می آموزیم که چگونه به بهترین نحو مغزی قفل درب ضد سرقت را تعویض نموده و ایرادات مربوط به آن را برطرف نمایید.

قفل درب ضد سرقت

همانطور که گفته شد مهمترین بخش در درب ضد سرقت که تأمین کننده ی امنیت آن است قفل می باشد. قفل های درب ضد سرقت انواع مختلفی داشته و هریک سطح امنیتی متفاوتی دارند. بنابراین در هنگام خرید باید به نوع قفل، کیفیت و سازنده ی آن توجه ویژه ای شود.

تعداد زبانه ها تنها تفاوتی است که قفل و مغزی ضد سرقت با قفل و مغزی درب های معمولی دارند. در قفل های معمولی از یک زبانه استفاده می شود اما در قفل های ضد سرقت تعداد زبانه ها بیشتر است به همین دلیل از امنیت بالاتری برخوردار هستند. مغزی قفل های ضد سرقت بسیار بادوام و حتی مقاوم در برابر اسید هستند به همین دلیل این قفل ها معمولاً گران قیمت بوده و ضریب ایمنی بالایی دارند.

تعویض مغزی درب ضد سرقت در بندرعباس

انواع قفل درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت فارغ از نوع درب انتخاب می شود.

یعنی اگر درب ضد سرقت چینی خریداری کرده اید الزامی ندارد که از قفل چینی استفاده کنید.

می توانید برای افزایش امنیت از قفل های با کیفیت ترک بر روی این درب استفاده نمایید.

ساختار قفل های ضد سرقت متفاوت است و همین تفاوت در ساختار باعث تفاوت در قیمت نیز می شود.

برخی قفل های ضد سرقت از متریال درجه یک و با کیفیت ساخته شده اند، مغزی آن ها حتی در برابر اسید نیز مقاوم است و طول عمر بالایی دارند اما برخی از قفل ها از مواد اولیه ی معمولی ساخته شده و کیفیت بالایی ندارند.

انتخاب بین این موارد بستگی به نوع نیاز و میزان بودجه ی افراد دارد.

به عنوان مثال در ساختمان های اداری به دلیل رفت و آمد تعداد زیادی از افراد ناشناس بهتر است از قفلی با کیفیت و گران قیمت برای درب استفاده شود اما برای آپارتمان هایی که نگهبان دارند و همه ی ساکنین یکدیگر را می شناسند لازم نیست قفل گران قیمتی خریداری شود گرچه اگر قفل با کیفیت باشد بهتر است اما لزومی برای انجام این کار وجود ندارد.

اگر بخواهیم قفل های ضد سرقت را دسته بندی کنیم در دو دسته ی اصلی قرار می گیرند:

  1. کلیدی

اولین نسل قفل های ضد سرقت که به نسبت ارزان قیمت بوده و پرکاربردترین و در دسترس ترین نوع قفل ضد سرقت می باشد. در ساختمان های در حال ساخت دو نوع کلید برای درب ضد سرقت مورد استفاده قرار می گیرد. دسته ی اول کلید کارگری نام دارد که فاقد قابلیت کپی شدن بوده و کارگران و نصابان از آن استفاده می کنند. این کلید پس از تحویل واحد به مشتری دیگر کاربردی نخواهد داشت.

دسته ی دوم کلیدهای اصلی هستند. این کلیدها قابلیت کپی شدن را دارند و به صاحب خانه داده می شوند. قفل های کلیدی معمولاً مجهز به کلید کامپیوتری هستند. کلیدهای کامپیوتری را نمی توان به راحتی کپی کرد در واقع ساخت کلید یدک از روی این نوع کلیدها کاری زمان بر بوده و فقط کلیدسازان حرفه ای قادر به انجام آن هستند.

  1. دیجیتال

امن ترین و جدیدترین نوع قفل مورد استفاده برای درب های ضد سرقت قفل های هوشمند یا دیجیتال هستند. این قفل ها دارای منبع تغذیه برق جداگانه می باشند به گونه ای که با قطع شدن برق ساختمان در عملکرد آن ها خللی ایجاد نخواهد شد. قفل های هوشمند در بخش داخلی درب تعبیه شده و به دو دسته ی کارتی و اثر انگشتی تقسیم می شوند.

قفل های اثر انگشتی فاقد کلید بوده و فقط با اثر انگشت هایی که در حافظه ی داخلی آن ها ذخیره شده اند باز می شوند. همچنین این قفل ها زنگ هشدار دارند و هنگامی که اثر انگشت اشتباه وارد شود زنگ هشدار به صدا در خواهد آمد. قفل های کارتی فقط با کارت مخصوص باز می شوند و دارای کلید یدک برای استفاده در مواقع اضطراری می باشند.

تعویض مغزی درب ضد سرقت

هر درب ضد سرقتی دارای یک توپی قفل و زبانه می باشد که زبانه با چرخاندن کلید باز و بسته می شود. مغزی درب ضد سرقت اغلب دو بخش دارد: مغزی بالایی شب بند و مغزی پایینی ساده نامیده می شود. برای تعویض مغزی ابتدا باید پیچ ها را باز کرده و پوکی را همراه با کاسه رزت خارج کنید. حال به منظور دسترسی به مغزی رزت را از بخش پشتی خارج نمایید.

برای تعویض مغزی ساده ابتدا پیچ های سمت داخل درب را باز کنید. در مرحله ی بعد پیچ وسطی زبانه را باز کرده و توپی را خارج کنید. برای جا انداختن مغزی شب بند ابتدا کاسه و پوکی را با یکدیگر داخل قفل قرار دهید و سپس رزت را سر جای خود قرار داده و پیچ ها را ببندید اما در مغزی ساده رزت با پوکی بسته شده و کاسه باید به صورت جداگانه بسته شود.

مهمترین نکات برای تعویض مغزی درب ضد سرقت

  1. در صورتی که آگاهی و مهارت لازم برای تعویض مغزی درب ضد سرقت را ندارید این کار را به افراد متخصص بسپارید.
  2. قفل و مغزی خریداری شده باید با کیفیت باشند.
  3. در هنگام خرید قفل موادری چون چوبی یا فلزی بودن درب، طول شفت، ضخامت درب و … را در نظر بگیرید.
  4. در هنگام تعویض مغزی به منظور جلوگیری از آسیب به سایر بخش ها از اعمال فشار بیش از حد خودداری کنید.
  5. قبل از جایگذاری قفل باید رگلاژ یراق آلات را انجام دهید.
  6. پس از تعویض قفل را با استفاده از روغن روان کننده روغن کاری کنید. این کار موجب بهبود عملکرد قفل خواهد شد.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *