تعویض قفل درب ضد سرقت در بندرعباس

در هر دربی قفل مهمترین و اصلی ترین جزء محسوب می شود.

در واقع درب ها بدون قفل هم از نظر زیبایی و هم از نظر کارایی کاربردی ندارند.

در این بین قفل درب ضد سرقت اهمیت ویژه ای دارد. در این مقاله به بررسی مبحث تعویض قفل درب ضد سرقت در بندرعباس خواهیم پرداخت.

تعویض قفل درب ضد سرقت در بندرعباس

قفل درب ضد سرقت

اکثر افراد وقتی منزل جدید خریداری می کنند برای اطمینان بیشتر از امنیت و آرامش خانواده ی خود قفل درب ورودی را تعویض می کنند به خصوص اگر خانه نوساز نباشد. حتی اگر درب ضد سرقت باشد نیز نمی توان از اینکه فرد دیگری کلید آن را ندارد اطمینان حاصل نمود. به همین منظور عاقلانه ترین کار تعویض قفل درب است.

امروزه در اکثر آپارتمان ها، برای درب های ورودی و اصلی از درب ضد سرقت استفاده می شود. درب های چوبی دیگر کاربردی برای ورودی ندارند و بیشتر برای درب اتاقی، سرویس و …. مورد استفاده قرار می گیرند. درب های ضد سرقت انواع مختلف و مدل های متنوعی دارند. همانطور که گفته شد قفل درب یکی از اصلی ترین اجزای آن به حساب می آید.

درست است که در ساختار داخلی این درب ها از ورقه های آهنی و فولادی استفاده می شود اما بدون قفل محکم ترین و پایدارترین ساختارها نیز کارایی ندارند. قفل درب ضد سرقت نیز انواع مختلفی دارد. هرقدر قفل با کیفیت تر باشد قیمت درب نیز بالاتر خواهد بود. در هنگام خرید قفل درب ضد سرقت باید نوع قفل، سازنده و کیفیت آن را مد نظر قرار دهید.

مغزی قفل ضد سرقت در برابر اسید مقاوم است و به همین دلیل این قفل ها گران قیمت هستند. تنها تفاوتی که بین قفل و مغزی درب ضد سرقت با قفل و مغزی درب های معمولی وجود دارد تعداد زبانه های آن ها است. قفل های معمولی تک زبانه هستند اما قفل های ضد سرقت تعداد زبانه های بیشتری دارند.

دیگر تفاوت بین درب های ضد سرقت با درب های معمولی وجود ورقه و شبکه ی فلزی در داخل و کلاف فلزی در دور درب ضد سرقت می باشد. به همین دلیل اهرم درب های ضد سرقت پایین می آید و سارقین نمی توانند با اهرم کردن درب آن را باز کنند.

به دلیل پیچیده بودن ساختار قفل های ضد سرقت بهتر است تعویض مغزی و قفل را به فرد متخصص بسپارید. همانطور که گفته شد این قفل ها گران قیمت هستند بنابراین نباید برای تعمیر آن ها ریسک کرد. اگر در انجام کارهای فنی تخصص ندارید بهترین کار سپردن کار به کاردان است اما اگر فکر می کنید که می توانید این کار را انجام دهید بهتر است از قبل اطلاعاتی در مورد نحوه ی انجام آن داشته باشید.

نحوه ی تعویض قفل درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت متشکل از دو مغزی است. مغزی بالایی شب بند و مغزی پایینی را مغزی ساده می نامند. مغزی نیز متشکل از قفل و زبانه است.

تعویض مغزی شب بند:

 1. مرحله ی اول باز کردن پیچ های مغزی است.
 2. در مرحله ی دوم پوکی باید همراه با کاسه رزت خارج شود.
 3. حال رزت را از بخش پشتی درب دربیاورید تا به مغزی برسید.
 4. به منظور تعویض مغزی شب بند ابتدا باید کاسه و پوکی در داخل قفل انداخته شده و پس از آن رزت سر جای خود قرار گیرد. در مرحله ی آخر نیز باید پیچ ها را ببندید.

تعویض مغزی ساده:

 1. در مرحله ی اول دو پیچ موجود در سمت داخل درب یعنی بخشی که کلید داخل قفل انداخته می شود را باز کنید. با این کار پیچ های پشت درب نیز باز می شوند.
 2. حال به سراغ زبانه ی قفل بروید. در بخش زبانه معمولاً سه پیچ وجود دارد. پیچ وسطی را باز کرده و توپی را دربیاورید.
 3. تنها تفاوت بین مغزی شب بند و مغزی ساده در این است که در توپی شب بند کاسه و پوکی باید باهم بسته شوند اما در توپی ساده رزت با پوکی و کاسه به تنهایی بسته خواهند شد.

مهمترین مرحله در تعویض قفل درب ضد سرقت خارج کردن قفل قدیمی است. خارج کردن قفلی که می خواهید آن را تعویض کنید باید با احتیاط انجام شود زیرا ممکن است به درب و روکش آن آسیب وارد شده و هزینه های اضافی روی دستتان بگذارد. برای تعویض دستگیره و قفل قدیمی این مراحل را انجام دهید:

 • دستگیره ی درب را اندازه گیری کنید

به طور معمول فاصله ای که مغزی نسبت به بخش جلو و پشت قاب قفل دارد یک اندازه نمی باشد در نتیجه لازم است برای تعویض صحیح قفل این فاصله اندازه گیری شود. در اکثر قفل های ضد سرقت جدید این فاصله حدوداً 6 سانتی متر است. علاوه بر این پیچ و مهره های بخش های جلویی و پشتی دستگیره یکسان هستند.

 • پیچ های دستگیره را باز کنید

در مرحله ی دوم به منظور دسترسی به قسمت های داخلی دستگیره باید تمامی پیچ های آن را باز کنید. اگر پیچ ها در معرض دید هستند می توانید با پیچ گوشتی معمولی آن ها را باز کنید اما در مورد دستگیره های مدرن اوضاع کمی فرق می کند. در حین انجام کار بدنه ی دستگیره را با یک دست محکم بگیرید که پس از باز کردن پیچ ها دستگیره نیفتد.

 • دستگیره را از درب جدا نمایید

پس از اینکه پیچ هارا به طور کامل باز کردید دو طرف دستگیره را از بخش داخلی و خارجی گرفته و بکشید. سپس بخش های مختلف آن را از درب جدا کنید. در هنگام انجام این کار باید خیلی مواظب باشید که درب بسته نشود.

 • چرخ لنگر قفل درب را باز کنید

حال که به قفل رسیدید پیچ های آن را باز کرده و چرخ لنگر را بیرون بکشید. اگر مدل قفل قدیمی و قفلی که می خواهید آن را جایگزین کنید یکی باشد لازم به تعویض چرخ لنگر نیست اما در صورت متفاوت بودن باید حتماً آن را تعویض نمایید.

تعویض قفل درب ضد سرقت در بندرعباس

نحوه ی نصب قفل جدید بر روی درب ضد سرقت

 • چرخ لنگر قفل جدید را جایگزین و نصب کنید

چرخ لنگر قفل جدید را در جای خود قرار داده و پیچ های آن را محکم کنید. چرخ لنگر باید در جای خود چفت و محکم باشد پس اگر سوراخ قبلی کوچک است آن را با استفاده از دریل بزرگ تر کنید تا جایی که چرخ لنگر داخل آن جا شود. همانطور که گفته شد در صورت متفاوت بودن قفل قدیمی و جدید لازم است چرخ لنگر تعویض شود.

 • دستگیره ی قفل جدید را نصب کنید

پس از اینکه چرخ لنگر را محکم سر جای خود بستید قاب دستگیره را نصب کنید. ابتدا قاب ها را از قسمت داخلی و بیرونی با هم چفت کرده و سپس پیچ ها را ببندید.

 • عملکرد دستگیره ی جدید را بررسی نمایید

چندین بار درب را باز و بسته کرده و از عملکرد مناسب و صحیح دستگیره اطمینان حاصل نمایید.

نکات مهم برای خرید و تعویض قفل درب ضد سرقت

 1. قفلی انتخاب کنید که کیفیت و مقاومت بالایی داشته باشد.
 2. در هنگام تعویض قفل از وارد آوردن فشار بیش از حد اجتناب کنید تا به سایر بخش ها آسیب وارد نشود.
 3. ضخامت درب، چپ و راست دست بودن آن، چوبی و فلزی بودن و طول شفت درب نکات مهمی هستند که باید در هنگام خرید قفل بدانید.
 4. در بازار سه دسته قفل ایرانی، ترک و چینی وجود دارند. انواع ایرانی و چینی کیفیت قابل قبولی داشته و مغزی آن ها کمتر دچار مشکل می شود.

برای تعویض قفل درب ضد سرقت در بندرعباس با ما هرمزگان کلید ( قفل سازی و کلید سازی در بندرعباس ) در ارتباط باشید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *